Posadzki - Wylewki betonowe

Przejdź do treści

Menu główne:


Posadzki


Podłoża
Coraz większą część kosztów użytkowania obiektów przemysłowych stanowią koszty napraw. Wielu z nas zastanawia się, w jaki sposób można tworzyć obiekty trwałe, odporne na warunki. Jednym z najbardziej eksploatowanych elementów jest podłoga. W zależności od charakteru obiektu stosuje się różne rodzaje podłoża. W tym miejscu należy jednak wspomnieć, iż niezależnie od wybranego podłoża, bardzo ważne są wylewki. To w nich umiejscowione są przewody kanalizacyjne, wodne, jak również grzewcze.

Jaka wylewka?
Czy lokalizacja powinna mieć wpływ na wybór rodzaju wylewki? Zdecydowanie tak. W przypadku miejsc cechujących się wysoką wilgotnością, stosowanie wylewek anhydrytowych nie jest zalecane. Wynika to z faktu, iż antrahyd wykazuje silne właściwości higroskopijne. W takich miejscach dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wylewek cementowych. W tym miejscu należy wspomnieć, iż klasyczne wylewki cementowe posiadają jedną wadę, mianowicie wymagają zbrojenia. Ma to na celu zminimalizowanie zjawiska zwanym skurczem, jak również pozwala zasadniczo zwiększyć wytrzymałość takiej wylewki. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu siatkę stalową 10x10 cm, wykonaną z prętów o średnicy oscylującej wokół 5 milimetrów. W miejscach, które w sposób szczególny będą narażone na duże obciążenia, dużo korzystniejsze jest zastosowanie siatki z prętów o średnicy nie mniejszej niż 10 milimetrów. Drugim rozwiązaniem jest wykonanie tak zwanego zbrojenia rozproszonego, polegającego na dodaniu włókien polipropylenowych do mieszanki. Rozwiązanie to dużo lepiej sprawdza się w miejscach, gdzie w wylewkę wtopione są elementy ogrzewania podłogowego.

posadzki

O czym należy pamiętać?
Niezależnie od naszego wyboru, czy to posadzki antrahydowej czy to cementowej, należy pamiętać, iż układanie wylewki wymaga odpowiednich warunków. Najbardziej optymalną temperaturą jest ta mieszcząca się w przedziale pomiędzy 5 a 25 *C. Równie ważnym warunkiem, determinującym uzyskanie idealnej powierzchni, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Sprawą oczywistą jest tutaj jego czystość, jednakże spora część osób wykonująca wylewki zapomina o drugim ważnym czynniku, jakim jest odpowiednia wilgotność. Tylko suche podłoże może dać nam gwarancję, iż wylewka w pełni będzie spełniała swoje funkcje.

Często popełniany błąd.
Samo wykonanie wylewki to jednak połowa sukcesu. Bardzo poważnym błędem jest skrócenie okresu schnięcia wylewki. Sztuczne przyspieszenie odparowania wody z zaprawy wiąże się ze sporym ryzykiem, iż wylewka nie do końca będzie spełniała swoje funkcje. Taki zabieg nie pozostaje bez wpływu na wytrzymałość wylewki. W zależności od obciążenia, pierwsze pęknięcia mogą pojawić się po kilku tygodniach.

Możliwości.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można stosować wylewki na podłożach o nieregularnych kształtach, jak również w miejscach, gdzie występują spady? Jak najbardziej! Co jednak poradzić w sytuacji, gdy podłoże jest bardzo nierówne? Tutaj z pomocą przychodzą niewątpliwie wyrównujące – na dużych przestrzeniach jedno z najlepszych i najkorzystniejszych rozwiązań. Samo nałożenie struktury wyrównującej może nie przynieść odpowiedniego rezultatu, wówczas z pomocą przychodzą masy poziomujące – pozwalające uzyskać niemalże idealnie gładką powierzchnię. Rozwiązanie to ma tylko jedną zasadniczą wadę – koszty położenia masy samopoziomującej są dosyć wysokie, zasadne więc jest stosowanie tej struktury jako uzupełnienie masy wyrównującej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego