Fundament - Wylewki betonowe

Przejdź do treści

Menu główne:


Fundament


Mawia się, że solidne fundamenty to absolutna podstawa każdego domu. I nie jest to przesadzone stwierdzenie. Zdecydowanie fundamenty, które wykonamy będą rzutować swoją jakością na całą konstrukcję, która na nich stanie. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym jakiej jakości ma być nasz budynek i czego po nim oczekujemy. Dobranie odpowiedniej klasy fundamentów to podstawa. Jakościowo wykonane fundamenty będą solidną podstawą i sprawią, że cały budynek będzie doskonale funkcjonować przez długie lata.

Wykonanie wykopu
Pierwszym krokiem jest wykopanie wykopu na posiadanej działce. Raczej nie wykonuje się tego samodzielnie, choć sporadycznie znajdują się jeszcze osoby chętne do wykonania prac ręcznie. Raczej zadaniem tym zajmuje się na dzień dzisiejszy ciężki sprzęt, który w mgnieniu oka wykonuje cały wykop za nas. Wykop musi sięgać niżej niż głębokość przemarzania gruntu na terenie naszej działki budowlanej.

fundamenty

Ławy fundamentowe i ściany fundamentowe
To kolejne niezbędne elementy całości naszych prac. Ławy są poszerzeniami na brzegach takiego wykopu i wykonuje się je zwykle z betonu wylewanego w odeskowaniu. Ich zadaniem jest zmniejszenie siły nacisku całego budynku na grunt. Dzięki ławom siły zostaną znacznie lepiej rozłożone i budynek będzie bezpieczniej osadzony. Wybetonowane ławy zabezpieczamy i przystępujemy do wykonywania ścian fundamentowych. Te są zwykle również poniżej gruntu. Są to jednocześnie ściany piwniczne w przypadku budynków z piwnicą, a także ich grubość powinna być dostosowana do ścian budynku właściwego. W przypadku dokonywania tego typu pracy samodzielnie należy zapoznać się z technicznymi wymaganiami i sztuką murarską.

Niezbędne izolacje
W przypadku fundamentów niezbędne jest również wykonanie izolacji przeciwwilgociowej oraz termicznej. Pierwsza zabezpieczy nas przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza budynku, druga natomiast wpłynąć może na temperaturę i jednocześnie solidnie wykonana w przyszłości będzie nam również pozwalała na pewne oszczędności w kwestii ogrzewania budynku.

Dziś zwykle fundamenty wykonują profesjonalne firmy budowlane, którym zleciliśmy wykonanie naszego budynku. Istotnym rozwiązaniem jest również niedoceniane jeszcze w naszym kraju stosowanie gotowych płyt fundamentowych, które znacząco skracają czas prac budowlanych.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego