Budowa magazynu od A do Z - Wylewki betonowe

Przejdź do treści

Menu główne:


Budowa magazynu od  A do Z


Wbrew powszechnym opiniom, zbudowanie od podstaw magazynu wcale nie jest takim prostym rozwiązaniem naszych problemów. Większość osób uważa, iż wystarczy tylko postawić ściany, wylać podłogę, dać najtańszy dach i przestrzeń magazynowa już jest do wykorzystania. Nic bardziej mylnego.
Najważniejszym etapem związanym z budową magazynów jest niewątpliwie etap planowania. Odpowiednie dopasowanie obrysu obiektu w stosunku do działki ma zasadniczy wpływ na dalsze funkcjonowanie obiektu. W fazie planowania uwzględnia się wszelkie przyłącza, możliwość zorganizowania przestrzeni parkingowej, ramp załadunkowych, nie zapominając o pozostałej infrastrukturze niezbędnej w obiektach magazynowych. Etap budowy wymaga dokładności, gdyż wszelkie zaniedbania mogą skutkować w przyszłości wysokimi kosztami eksploatacji. Jednym z najlepszych przykładów jest podłoga. W obiektach magazynowych jest ona niezwykle intensywnie eksploatowana, w związku z czym musi cechować się niezwykle wysoką wytrzymałością. Znaczący wpływ na trwałość podłogi ma wylewka. Ceny wylewek są zależne od użytego materiału jak i techniki.

magazyn

Jaka technika?
W przypadku obiektów o dużej powierzchni najrozsądniejsza wydaje się wylewka maszynowa. Ceny wylewek maszynowych są dużo atrakcyjniejsze niż wylewki robione ręcznie, co nie pozostaje bez znaczenia. Wynika to z faktu, iż wylewki maszynowe cechują się nie tylko większą dynamiką wykonania, lecz także jakością. Odpowiednio wykonane pomiary i przygotowanie powierzchni pozwala uzyskać wylewkę niezwykle odporną na działanie czynników zewnętrznych. W zakresie przygotowania podłoża znajduje się nie tylko dokładne oczyszczenie, lecz także zaizolowanie. W tym celu wykorzystuje się najczęściej izolację styropianową w połączeniu z folią izolacyjną o grubości nie mniejszej niż 0,3 mm. Górna warstwa folii nie może przylegać do ściany na wysokości niższej niż wysokość planowanej posadzki.W pierwszej fazie wylewania stosuje się wylewkę metodą półsuchą. Następną warstwę nanosi się z pomocą urządzenia zwanego miksokretem. Należy w tym miejscu pamiętać, by nie przekroczyć wysokości wcześniej ustalonej. Zniwelowanie nadmiaru wylewki musi nastąpić możliwie jak najszybciej. Gdy osiągniemy odpowiedni poziom, nie pozostaje nic innego jak zacieranie mechaniczne, dzięki czemu nasza wylewka będzie miała idealnie gładką powierzchnię, nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż taka wylewka mechaniczna będzie wyróżniała się niską ścieralnością. Pozostaje jeszcze wykonanie dylatacji. Wykonuje się ją w momencie, gdy nasza wylewka jest jeszcze miękka. Wielkim błędem jest wykonywanie dylatacji po zaschnięciu wylewki. Bardzo ważne jest to, by powierzchnia ograniczona liniami dyletacyjnymi nie  była większa niż 25 metrów kwadratowych. Pozwala to zachować wysoką wytrzymałość wylewki i zapobiega jej pękaniu.

Na co zwrócić uwagę przy wylewkach?
W przypadku budowy dużych obiektów, gdzie zwrot inwestycji następuje po kilku latach od oddania do użytku, dużo istotniejsze od kosztów budowy są koszta eksploatacyjne. Ceny wylewek mogą pozornie wydawać się spore, jednakże należy w tym miejscu uwzględnić fakt, iż wylewki cechują się niskimi kosztami eksploatacji, nawet przy dużym obciążeniu. Podobnie rzecz ma się ze ścianami i dachem – oszczędzając na etapie budowy należy liczyć się z dużymi kosztami codziennej eksploatacji – wynika to nie tylko z faktu użycia materiałów tańszych – co często przekłada się na ich jakość.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego